Kas yra kūrybiškumas ir iš kur jo gauti?

Kai aš kalbuosi su mados verslo atstovais, žaviuosi jaunų žmonių užsidegimu, noru kurti, bandymais įminti verslo mįsles, bet dažnai nustembu, išgirdusi, kaip jie blogai jaučiasi, kad neturi diplomo, kad nėra „tikri dizaineriai“, kad jiems kažko trūksta ir t.t. Man atrodo – meskite šalin tą nepasitikėjimą savimi, atsipalaiduokite ir būkite tuo, kuo norite būti, svarbiausia –  būkite savimi. Kiekvienas yra kūrėjas! Tai ką gali duoti kokia nors mokykla ar diplomas yra ne aukščiausiųjų jėgų, o pačių žmonių sugalvota teorija, kuri gal būti tiesa, gali būti – ne. Taigi, pasiduokite savo instinktams, -kaip sako mokslininkas Michael Michalko, tyrinėjęs sėkmingus kūrybinius proveržius ir pamatęs, kad daugelis jų buvo ne profesionalų produktai.

Taigi, pateikiu, eksperto – Michael Michalko, garsių knygų apie kūrybinį mąstymą autoriaus mintis:

 1. Jūs esate kūrybingas.

Kūrybingas žmogus nėra kuo nors išskirtinis: kiekvienas iš prigimties gebame mąstyti kūrybiškai ir spontaniškai. Tačiau save nekūrybingais laikantys žmonės tokie ir lieka. O savo pašaukimą atradusieji nuolat ieško būdų kuo labiau atsiskleisti. Taigi svarbiausia – tikėti savimi. Būtent tikėjimo stoka neleidžia jums stengtis ir siekti ko nors naujo.

 1. Kūrybinis mąstymas yra darbas.

Naujoms, originalioms idėjoms generuoti reikia ryžto, aistros ir kantrybės. Visi genijai sunkiai dirba ieškodami naujų idėjų. Dauguma jų būna gana prastos. Daug prastų eilėraščių parašė ir garsūs poetai. Tokie žmonės, kaip Tomas Edisonas, Volfgangas Amadėjus Mocartas, Rembrantas, Pikasas ir Šekspyras sukūrė daugybę kūrinių, tačiau tikrai ne visi iš jų buvo šedevrai.

 1. Jei norite būti kūrybingas, treniruokite smegenis.

Intensyviai mąstydami jūs „įkraunate“ smegenis. Kuo daugiau mąstote, tuo kūrybiškiau dirba smegenys. Jei norite būti kūrybingas, stenkitės kasdien.

 1. Jūsų smegenys – ne kompiuteris.

Smegenys yra dinamiška sistema, joms sunku atskirti tikrus ir išgalvotus dalykus. Vadovaudamasis šia teorija, Einšteinas sukūrė savo revoliucines idėjas, o Voltas Disnėjus įgyvendino savo fantazijas.

 1. Nėra vienintelio teisingo atsakymo.

Vienintelis dalykas gyvenime, dėl kurio gali būti tikras, yra tai, kad dėl nieko negali būti tikras. Todėl nestabdykite savęs kūrybos procese. Apsvarstykite visas idėjas, tik po to rinkitės vieną.

 1. Nesustokite ties pirma gera mintimi.

Nenurimkite, kol nerasite dar geresnės. Vokietis Phillipas Reisas buvo arti telefono išradimo, tačiau, įtikintas, kad užteks ir telegrafo, nuleido rankas. Po dešimties metų Aleksandras Grehamas Belas tobulino Reiso idėjas ir galiausiai užpatentavo telefoną kaip savo išradimą.

 1. Laukite ekspertų nepritarimo.

Kuo didesnis žinovas, tuo jo mąstysena siauresnė ir tuo sunkiau jis įsileidžia kitokias idėjas (mat jos skiriasi nuo jo patirties). Ekspertai bijo pripažinti kitokius standartus, taigi jūsų nauja idėja greičiausiai sulauks jų nepritarimo.

 1. Pasitikėkite savo instinktais.

Albertas Einšteinas buvo pašalintas iš mokyklos dėl neigiamos įtakos rimtiems mokiniams. Jis neįstojo į universitetą, o vėliau buvo išvadintas tingiausiu studentu pasaulyje. Bethoveno tėvams buvo pasakyta, kad jis per kvailas būti kompozitoriumi, o Disnėjų atleido iš pirmojo darbo dėl to, kad jam trūksta fantazijos. Tačiau galiausiai jie tapo tais, kuo tapo. Tokių pavyzdžių daugybė. Nevaržykite savęs.

 1. Nesėkmės nebūna.

Jeigu jums nepavyko ko padaryti, tai nereiškia, jog esate nevykėlis; jūs tiesiog sužinojote, ko nereikėtų daryti. Jei suklupote, visuomet savęs paklauskite, ko išmokote ir kokią gavote naudą. Tik nieko naujo nebandantis žmogus niekada neklysta.

 1. Žiūrėkite savo akimis.

Jūs patys kuriate realybę, pasirinkdami, kuo tikėti. Jei tikite į Dievą – matote jo egzistenciją visur. Jei esate ateistas – Dievo buvimo nematysite niekur. Kai Edisono paklausė, kodėl jis taip stengėsi išrasti lemputę, nors klydo net 5000 kartų, jis atsakė, kad tai nebuvo klaidos, o tik atrasti būdai, ko daryti nevertėtų. Interpretuokite savo patirtį patys.

 1. Nesustokite ties pirmu įspūdžiu.

Kai ieškote kūrybingo sprendimo, pažvelkite į užduotį įvairiais rakursais, įvardykite problemą vis kitais žodžiais. Kaip tai matytų jūsų mėgstamas menininkas? Išeikite pasivaikščioti ir matomus dalykus susiekite su iškilusia kliūtimi. Paklauskite draugų, nepažįstamų žmonių ar vaikų, ką jie apie tai mano. Tik pakeitę požiūrį, pakeisite ir pačią problemą.

 1. Nebijokite mąstyti neįprastai.

Genijai nemąsto tradiciškai, logiškai ar analitiškai. Taip mąstant atsisakoma informacijos, nesusijusios su problema. Tačiau susiedami nesusijusius dalykus galite paskatinti mąstymą. „Kūrybiškumas svarbesnis nei turimos žinios, – sakė Einšteinas. – Nes žinios apsiriboja tik tuo, ką mes žinome, o kūryba aprėpia visą pasaulį ir tai, kas dar nutiks.“

 

Beje, jei perskaitėte iki šios vietos, išduosiu paslaptį – spalio 11 d. aš esu pakviesta į IKRA stovyklą pravesti sesiją: „Išsijunk ir kurk“, kuri vyks Smiltynės Jachtklube (žvakių šviesoj). Kas norit?

Snieguolė