Šiandien jau yra daug metodikos, patarimų ir pamokymų, kaip kurti brendą, bet kol kas mūsuose ant iškabų ir etikečių dažnai užrašomi keisti žodžiai, kurie yra labiau iš mandrumo, nei iš širdies (minties) gelmių. Gilintis ir ieškoti identiteto, autentikos, domėtis tradicijomis ir bandyti šiuolaikiškai jas interpretuoti – ne kiekvieno verslininko tikslas ir noras. Panašu, kad dauguma suka paprastesniu keliu, tik kur tas kelias veda?

Štai atostogaujant Kuršių Nerijoje kuršių kalbos pėdsakų aptikti beveik nepavyko, nei bardų dvasios, nei rūkytų karšių dvelksmo, nei žuvėdrų klegesio, nes jų vietą užėmė invaziniai dariniai, tokie, kaip „bo house“, „sehr schon“, „el nido“, „fisheria“ su „brusketomis“, „kombučiomis“ ir „gvakamolėmis“, kurie lyg pranašai skelbia apie naują erą ir apie tuoj išnyksiančias mūsų žvejų kaimų tradicijas. Tie vėjai darsyk užpustys ir palaidos po laiko dulkėmis visa tai, kuo šis kampelis unikalus ir mes nebesuprasime, kur atsidūrę – ar Nidoj, ar kokios meksikoj.

Kodėl mes turime tokią situaciją? Ar tai išties ir yra „naujasis, efektyvusis marketingas“?

Vieni kuria brendą, kiti – pigias kopijas

Nusprendę kurti verslą, daugelis pradeda nuo produkto ar paslaugų kūrimo ir tik galutiniame etape susimąsto: o koks gi bus pavadinimas arba brendas? Tuo keliu einantys dažnai turi slaptą tikslą nukopijuoti kitus ir nukonkuruoti juos šiek tiek pagerinę produktą ar paslaugą. Jie dažnai būna įsitikinę, kad kiti veikia nepakankamai gerai ir tereikia visai nedaug pastangų, kad išpopuliarėtum ir būtum sėkmingas. Taip paskubomis sukuriami panašūs produktai arba paslaugos, o paskutinę akimirką – brendas, kurio pagrindinė užduotis – šaukti, rėkti ar kitaip pritraukti dėmesį, kartais net šokiruoti, kad tik klientas nepraeitų pro šalį, kad užkliūtų ir parkluptų prie durų, ištiesęs pinigą saujoj.

Tokiems naujai iškeptiems brendams iš pirmo žvilgsnio viskas atrodo paprasta, jie dažnai neįsigilina į verslo subtilybes ir neįdeda širdies ieškant savito sprendimo. Anksčiau ar vėliau klientai tai supranta ir neužsilieka ilgam. Ten kur nėra širdies, sukasi tik bejausmis pinigų mechanizmas, savo dantračiais gąsdinantis žmones. Ilgainiui tokie brendai miršta, nes jie lyg spalvoti vienadieniai drugiai trapiais sparnais. O tam kad išgyventum – reikalingas vertybių pamatas, stiprus, kaip šaknys ir skaidrus, kaip dangus.

Šabloninės rinkodaros sąvokos

Nelengva susigaudyti ir pritaikyti rinkodaros žinias, juolab kad sąvokos dažnai yra „šabloninės“ ir norint jas perprasti reikia gilesnių studijų. Pavyzdžiui, viena iš taisyklių teigia, kad svarbu rasti savitą identitetą, nes tik taip yra įmanoma išsiskirti iš konkurentų ir štai, paskubom daug kas save ima tapatinti su skandinavais. Ten šalta ir lyja, kaip pas mus, ten dauguma tokie pat baltaodžiai ir mėlynakiai, tai ir mes – „nordic“ šalis su lėta minimalizmo kultūra. Tik, deja, kai tie skandinavai dainavo ABBA dainas ir kūrė Volvo, mes klausėmės Pugačiovos ir mezgėme kojines virbalais, o dabar kyla pagunda apsimesti geresniais, gudresniais ir kūrybingesniais. O galbūt tai baimė ir nepilnavertiškumo kompleksas būti savimi?

Išties juk esame maža nepriklausoma valstybė iš Rytų Europos, kuri turi liūdną praeitį, bet taip pat turi ir gražių „vaikiškų“ išgyvenimų, asmeninių istorijų, bei šviesią šiandieną ir rytdieną. Ir štai kažkas jau drąsiai nufotografavo mūsų kiemus, apstatytus devynaukščiais, kai kas ištraukė senus „vefus“ ir „inkaro“ sportbačius, kai kas – linus iš močiučių spintų, ir būtent tai nustebino pasaulį!

Taigi, brendas – tai ne tik „fainas“ žodis, tai pirmiausia unikali idėja, ateinanti iš asmeninių išgyvenimų, savita vizija, svajonės įgyvendinimas.

Nėra brandos – nėra brendo

Taigi, kas pirmiau – ar višta, ar kiaušinis, paprasčiau sakant –  ar produktas, paslaugos ar pavadinimas, brendas?

Kaip sako pasaulinis rinkodaros guru Seth Godin: „žmonės nebeperka prekių ar paslaugų – jie perka santykius, istorijas ir magiją“.

Vienas išminčius yra pasakęs, kad nėra nieko stabilesnio šiame pasaulyje už nepastovumą. Nepriklausomai nuo mūsų norų ir pastangų – pokyčiai yra neišvengiami ir šis laikmetis taip pat diktuoja mums naują rinkodaros etapą, kuris yra apie tai, kad laikas atsiverti, laikas būti nuoširdžiam, nes mes gyvename didelio pertekliaus eroje, kurioje trūksta tik vienintelio dalyko – tikro, žmogiško ryšio, pasitikėjimo vienas kitu ir nuostabos jausmo.

Todėl kaip niekad svarbu atsigręžti į mūsų šaknis ir atrasti kiekvienam savo individualumą, per kurį būtų galima kurti savitą verslo misiją, viziją ir brendą.

„Mes norime žmonių, pasakojančių rezonuojančias istorijas, mes įsipareigojame žmonėms ir įmonėms, kurios mus sužavi, padrąsina ir nustebina. Štai taip elgiasi žmonės, o ne mašinos“. Seth Godin

Laikas pradėti nuo idėjos ir nuo brendo, laikas pasakoti tai, kas artima, savita ir unikalu.

Snieguolė Kerpienė